Go to AVIVA METHOD Information Center

אודות אביבה שטיינר


שימו לב! זה האתר הישן שלנו.
יש לנו אתר חדש בכתובת avivamethod.co.il
ניפגש באתר החדש והמעודכן!

 
אילולי הגברים טיילו על הירח לפני 40 שנה, לא הייתה היום "שיטת אביבה".... אני ראיתי שהגברים כבר הגיעו לירח וזה נורא הרגיז אותי - איך זה שיש תחומים שהם כ"כ מתקדמים ואנחנו כאן מקבלות מחזור כל חודש ואין לנו שום שליטה על זה?!...ובגלל זה המצאתי את התרגילים של "שיטת אביבה", אני לא מבינה איך זה שאלפי שנים לא חשבו שאפשר לשלוט על המחזור?!..."(אביבה שטיינר, כפר סבא 2011)
 
 
אביבה גבריאלה שטיינר נולדה בשנת 1930 בבודפשט, בשם גבריאלה פאזקס. הוריה היו צמחונים אדוקים, שניהלו את חייהם מתוך כבוד לחוקי הטבע. השניים היו מהספורטאים הבולטים בהונגריה בשעתם - אמה היתה שחיינית עטורת פרסים, ואילו האב היה מתעמל, ואביבה הקטנה בילתה את רוב ילדותה באולם ההתעמלות, צופה בו כשהוא מבצע תרגילי אקרובטיקה. אפשר לומר שכבר ברחם אמה התחילה הילדה להתעמל, שכן האם לא פסקה מפעילות גופנית גם במהלך ההריון.

כילדה, למדה אביבה בלט והתעמלות קרקע. בילדותה, חלתה במחלה קשה שהתאפיינה בחום גבוה שנמשך תקופה ארוכה. הוריה בחרו לטפל בה בדרך שהכירו על גופם – הספורט – ותרגילי ההתעמלות שביצעה סייעו להחלמתה. כך נבט בה הרעיון כי הספורט הוא כוח מרפא, רעיון שימשיך ללוותה גם בבגרותה.

 

הוריה היו עדיין צעירים כשנרצחו במחנות הריכוז, ואביבה שרדה בדרך נס. ב-1946, והיא בת 16, נשלחה לארץ ישראל, והועברה עם שאר יתומים ילידי הונגריה לפנימיית בן-שמן.

 

בשנים הבאות המשיכה להתעמל ולרקוד, והתקבלה ללימודים אצל גרטרוד קראוס, הכוריאוגרפית הנודעת של האופרה הישראלית. מהצצה באלבום התמונות של אביבה אפשר ללמוד שגילמה לא מעט מתפקידי הריקוד הראשיים באופרה, תחת שרביטה של קראוס.

 

ואולם, כשהחליטה להקדיש את חייה לריפוי באמצעות התעמלות, נטשה את קריירת הבלט ורכשה לעצמה תואר בהוראת החינוך הגופני מהמכללה לחינוך גופני שהייתה אז בסמינר הקיבוצים.

היא התחילה להכשיר את עצמה במקצועה החדש, ועבדה בירושלים כמורה לחינוך גופני. היא בילתה את שעות הפנאי כשומעת חופשית בבית הספר לרפואה, בלימודי אנטומיה ופיזיותרפיה. בנוסף,  לקחה שיעורי יוגה. בשנות החמישים, בזמן מגיפת הפוליו שפקדה את ישראל, עבדה כפיזיותרפיסטית בבית החולים האוניברסיטאי הדסה. היא זוכרת את הימים ההם בבירור: "עבדתי בקליניקה לפיזיותרפיה וראיתי מקרים איומים של ילדים משותקים לגמרי. ועדיין, שמתי לב שאפשר להניע אפילו שרירים משותקים מאוד כל עוד נותר בחיים אפילו סיב שריר יחיד. כמובן שנדרשים כאן רצון עז ושיתוף פעולה מצד המטופל, וכן ידע וניסיון של המטפל".

נראה היה שתורתם של הוריה מתגשמת. השיקום שלה, וההתאוששות של מטופליה, שכנעו אותה שרצון עז ותרגול נכון יכולים לפתור כמעט כל בעיה בריאותית.

 

האמונה הזאת הביאה אותה אל התגלית הבאה, עיקרה של מה שכונה לימים "שיטת אביבה": בקורס התעמלות לנשים מבוגרות, בנות 45-70, ביקשה אביבה לפתח סדרה של תרגילי חימום מעניינים, בדרגת קושי נמוכה – בהתאם לגיל המשתתפות. בשיעור הראשון שבו נלמדה סדרת התרגילים הגיבו המתעמלות בהתלהבות.  וראה זה פלא – בשיעור הבא, הגיעו לשיעור רק שתי משתתפות בודדות, שתיהן בנות כ-70. לשאלתה של אביבה, לאן נעלמו כל יתר תלמידותיה, השיבו שתי המשתתפות היחידות כי כולן קיבלו לפתע מחזור חודשי.

 

נדרשו לאביבה עוד כמה חודשים ועוד קבוצות של תלמידות כדי להבין את הקשר שבין סדרת התרגילים המסוימת שפיתחה לבין הופעת הווסת. רק כשנשים שכבר היו בגיל הבלות חזרו לקבל את הווסת, ונשים עם מחזור לא סדיר דיווחו שהמחזור נעשה סדיר, היא הבינה שיש כאן שיטה, והחלה לחקור את הקשר בין התרגילים לתופעות.

 

לאט לאט שיכללה אביבה את השיטה, וגילתה כי בעזרת התרגילים ממריצי-הדם שפיתחה נשים יכולות לרפא כמעט את כל בעיות הבריאות הנשיות שלהן.

 

ואולם, יותר מכל הבעיות שפתרה השיטה, ביקשה אביבה להתמקד בבעיות הפריון. גאוותה הגדולה היא איפוא הילדים שנולדו לנשים שהודות לתרגול השיטה הצליחו להביא לעולם ילדים בריאים.
 
אביבה שטיינר 1991
שיטת אביבה: אימון תנועתי לשיפור הפוריות, להסדרת המחזור וגיל המעבר באופן טבעי.
פותח ע"י פלוטו מקבוצת ATP בניית אתרים