עמוד הבית|English|العربية|צור/י קשר

מחקרים ואחוזי הצלחה

מרכז שיטת אביבה לקח על עצמו לאסוף ולרכז מידע ונתונים על הצלחות השיטה, לחקור את השיטה, לסייע לרופאים במחקרם על השיטה ולהביא להכרה של הממסד הרפואי בשיטה, ובכלל זה רופאים, מטפלים ויועצים.

לאור סיפורי ההצלחה הרבים  שהתפרסמו באמצעות המרכז הבינלאומי של שיטת אביבה, מספר המטופלות עלה בצורה מרשימה  בשנים האחרונות. בו זמנית, הקהילה הרפואית וארגוני פוריות שונים התחילו להתעניין בשיטת אביבה, והביעו רצון לבדוק את יעילותה כאלטרנטיבה או כטיפול משלים לטיפולי פוריות.

מייסדת השיטה, אביבה שטיינר, בדקה לראשונה את יעילות השיטה בשנת 1985: במדגם של 119 מטופלות, נמצא ש-114 (95%) הצליחו להסדיר את המחזור החודשי שלהן בעקבות הטיפול, ובמדגם נוסף, של 20 מטופלות, נמצא ש-50% נכנסו להריון. מדגם פנימי אחר, שנערך ע"י מדריכות שיטת אביבה, ב2012, בדק את הצלחת השיטה בקרב 253 מטופלות. נמצא ש-67.7% מהנשים ראו שיפור בבעיה שבגינה פנו לטיפול (ערכיFSH  גבוהים, PMS, אמנוריה שניונית, שחלות פוליציסטיות, תגובה שחלתית ירודה או אי-פריון בלתי מוסבר), ו-28% נכנסו להריון, רובן באופן ספונטני.

לאור הממצאים המתוארים, הוחלט על ביצוע מחקר קליני מבוקר (controlled trial) הבודק את יעילותה של שיטת אביבה לטיפול בבעיות פוריות. מטרת המחקר הינה לבדוק את האפקט של שיטת אביבה על התגובה הטיפולית בקרב מטופלות IVF שהוגדרו כבעלות תגובה שחלתית ירודה.

המחקר יערך בחסות היחידה לפריון ולהפריה חוץ גופית של המרכז הרפואי הלל יפה ובהובלת מנהלת היחידה הד"ר עינת פז-שלום. את המחקר מתכננת ועורכת אנלור גורי ((M.Sc., בעלת תואר שני בגנטיקה של האדם מהאוניברסיטה העברית, וסטודנטית לבריאות הציבור במגמת קידום בריאות בבית הספר לבריאות הציבור בהדסה עין כרם, בשיתוף עם הגב' יהודית פוני, מנהלת מרכז שיטת אביבה, העוסקת מזה 25 שנה, בהוראת שיטת אביבה, הגב' מיכל פוני, מרכזת הפעילות של מרכז שיטת אביבה וצוות המדריכות הבכירות של מרכז שיטת אביבה.

מאחר ושיטת אביבה טרם נחקרה בכלים מדעיים, אין כיום הוכחה מדעית ליעילותה לטיפול בהפרעות פריון. אומנם, קיימות מספר היפותזות למנגנון הפיזיולוגי שדרכו תרגילי שיטת אביבה משפרים את יכולת הכניסה להריון. היפותזה אחת טוענת שהאפקט של שיטת אביבה מטווח על ידי בטא-אנדורפין, שמשוחרר בעקבות התכווצות השרירים. מחקרים על דיקור סיני הראו ששחרור b-endorphin במוח מעכב את GNRH, ובכך יכול לגרום לירידה ברמות LH[i]. ירידה זו ברמת ה- LH יכולה להחזיר את המערכת ההורמונאלית לאיזון ובכך לגרום לביוץ.

היפותזה שנייה טוענת שהאפקט של תרגילי שיטת אביבה קשור להגברת זרימת הדם באזור השחלות והרחם. מחקרים הראו שאיכות הביצית מושפעת מהספקת החמצן לזקיק בו היא נמצאת לפני הביוץ. נמצא שלביציות שהיו בתוך זקיקים עם הספקת חמצן נמוכה יש שכיחות הרבה יותר גבוהה של הפרעות כרומוזומלית, הפרעות בארגון ובחלוקת התא, כך שאותן ביציות מתקשות להתפתח להריון לאחר הפריה. הסביבה של הזקיק מאוד משפיעה על איכות הביצית ועל יכולתה להתפתח להריון. בשל כך, אפשר לחשוב שהגברת זרימת הדם באזור השחלות, תגרום להספקת חמצן יותר טובה לזקיקים, ותעלה את האיכות של הביציות.

שיטת אביבה: אימון תנועתי לשיפור הפוריות, להסדרת המחזור וגיל המעבר באופן טבעי.
פותח ע"י פלוטו מקבוצת ATP בניית אתרים